Blog
Blog

LPG Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

LPG Ne Kadar Tasarruf Sağlar?
SHARE NEWS
Added Date : 02 08 2021

Yakıt fiyatlarında oluşan artış sebebiyle LPG olan ilgi gün geçtikçe artıyor. LPG sistemi artık sıfır araçlarda da tercih ediliyor. Araçlarda yakıt ücretinden tasarruf sağlamak için LPG en çok tercih edilen seçenekler arasındadır. LPG’nin bilinen birçok özelliği bulunuyor. Benzin fiyatları gün geçtikçe artış göstererek kişileri LPG’ye yönlendiriyor.

 

 

LPG Tasarrufu Nasıl Gerçekleşir?

LPG’ nin güvenilir ve kalite bir markadan alınması çok önemli bir husustur. Benzin fiyatları göz önüne alındığında LPG ile yakıt fiyatından tasarruf etmek mümkündür. LPG fiyatları benzine kıyasla daha uygun fiyatta satışı yapılır. Belirli bir orana kadar tasarruf etmeniz mümkündür. Aracı ne kadar sakin kullanırsanız yakıt tüketiminiz o kadar azalacaktır. Uygun devirde kullanılması daha fazla tasarruf edilmesine neden olur.

LPG her zaman benzine kıyasla daha ekonomiktir. Her ne kadar LPG’li araçların yakıt tüketimi % 20 kadar fazla olsa da, litre fiyat bakımından yapılan hesaplarda LPG’nin çok daha ekonomik olduğu görülmüştür. LPG’li araç kullanmak isteyen kişiler artık ilave montaj yaptırmadan, fabrikadan LPG’li olarak çıkış yapan araçları tercih edebilir.

 

 

LPG Tasarruf Oranı

Araç almayı düşünen kişiler tasarruf oranını hesaplamak istiyor. LPG kullanmak isteyenler benzine göre kıyaslama yapıyor. Akaryakıttaki fiyat farkı insanların LPG kullanmasına neden oluyor. Bu sebepten dolayı LPG li araçlar ilgi gören araçlar arasına giriyor. Benzin fiyatları LPG’ye göre daha yüksektir. Yapılan oran hesaplarında LPG %50 oranında daha düşük maliyette olduğu görülüyor. Bu hesap dikkatli incelendiğinde LPG’nin büyük oranda tasarruf sağladığı görülüyor.

Yapılan araştırmalara göre benzinli araçlar 100 kilometrede yaklaşık 10 litre yakıt tüketirken LPG’li araçlarda 12 litre hesaplanıyor. Litre olarak LPG daha fazla tüketildiği görülse de iki yakıt arasındaki yarı yarıya fiyat farkı nedeniyle en az % 40 tasarruf yapabiliyorsunuz. Aracın yaşı, kullanım tarzı ve periyodik bakımlar bu oranın değişmesine neden oluyor. Düşük devirde kullanılan araç motoru aracı fazla yormayacağı ve zorlamayacağı için aracın yakıt tüketimi oranını düşürür.

 

 

LPG Fiyatları

LPG fiyatları benzine oranla çok düşüktür. LPG petrol yataklarının üzerinde yer alan doğal gazın ayrışması sonucunda oluşan ve             basınca karşı sıvılaşarak, rengi olmayan ve kokusuz bir gazdır. Türkiye’de kullanılan bu gazın, %70’i bütan geri kalan %30’ u propandandır.  LPG - sıvılaştırılmış petrol gazı olarak tanımlanır. Benzinin litre fiyatı çok pahalıdır. Fakat LPG’nin litre fiyatı benzine göre daha ucuzdur ve bu yüzden tercih edilir.

 

 

LPG Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Basit bir formül yapılarak net bir sonuç elde edilebilir. LPG olan araçlar benzinli araçlara göre %40 daha tasarruflu km yapıyor. LPG yakıt tüketiminin hesaplanması kolay bir şekilde yapılabilir. Benzin fiyatının 7,72 TL / LT ve LPG’nin 4 TL / LT varsayılarak bir hesap yapılabilir.

Benzinli aracın 100 kilometrede 10 litre yakıt tükettiğini düşünelim. Belirlenen litre fiyatıyla hesaplama yapıldığında 77,2 TL yakıt kullanılmış olunur. LPG’li bir aracın 12 litre yakıt harcadığı düşünüldüğünde 48 TL yakıt kullanılmış olunur. Aradaki fark LPG’nin ekonomik olduğunu gösterir.

77,2 TL – 48 TL = 29,2 TL daha ucuza 100 km yol gitmiş olursunuz.

 

 

LPG İle Daha Fazla Tasarruf Nasıl Sağlanır?

LPG kit markasının kaliteli olması LPG’den en iyi performans alınmasına neden olacaktır. BRC markası LPG kit sistemleriyle ön plana çıkan ve birçok ilimizde hizmet veren bir markadır. Kış aylarının gelmesiyle birlikte LPG’ye bakım yapılıp yapılmayacağı çok merak edilen konular arasındadır. Havaların soğumasıyla birlikte mutlaka antifriz bakımı yapılmalıdır.

Yapılan bu bakımlar LPG’nin daha iyi çalışmasını ve yakıtta büyük bir tasarruf edilmesini sağlar. BRC markası birçok marka araçlarını LPG konusunda destekliyor ve hizmet veriyor. Geliştirilen kit ürünleri kullanılarak daha fazla tasarruf edilmesi sağlanıyor.

 

 

LPG Tasarrufu İçin Marka Önemi

LPG benzine göre her zaman daha tasarrufludur. Fakat LPG konusunda uygulanan montaj ve marka çok önemlidir. BRC bu konuda uzun yıllardır en iyi hizmetleri gerçekleştiren bir firmadır. BRC markası sürekli olarak yeni kitler geliştirerek daha yüksek performans sağlamayı amaçlıyor. BRC markasının yeni modeli olarak BRC Platinum ve BRC Comfort kitleri sunuluyor.

BRC Platinum sıfır veya ikinci el araçlarda kolaylıkla kullanılabiliyor. Bu sayede aracın performansı en iyi şekilde korunuyor ve tasarruf sağlanıyor. Aracın hiçbir şekilde orijinalliği bozulmadan işlemler gerçekleştiriliyor. Kablo kesim işlemlerine ihtiyaç duymadan gerekli montaj işlemleri yapılabiliyor.

Araç performansı ve yakıt tüketimine önem vererek kendine ait patentli ürünleri geliştiriyor. Her zaman LPG’li araçların daha fazla tercih edilebilmesi adına çalışmalar gerçekleştiriyor. Otomobil sahipleri LPG kitlerini arabalarına sonradan taktırarak kullanıyorlardı. Fakat günümüze bakıldığında fabrikadan çıkışlı araçların LPG’li olduğu görülüyor.

BRC firması birçok araç markasıyla anlaşarak sıfır ve ikinci el araçlara LPG hizmeti sağlıyor. Yapılan tüm işlemlerle yetkili servisleri tarafından garanti veriliyor. Yapılan tüm işlemlerin garantili bir şekilde sunulması otomobil sahiplerini heyecanlandırarak LPG’yi tercih edebiliyor.

Blog Archieve
Whatsapp